Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

59th Annual Grammy Awards 2017

February 12, 2017 @ 5:00 pm - 9:00 pm

 

The 59th Annual Grammy Awards ceremony will be held on February 12, 2017. The CBS network will broadcast the show live from the Staples Center in Los Angeles. The ceremony will recognize the best recordings, compositions, and artists of the eligibility year, which runs from October 1, 2015 to September 30, 2016. The nominations were announced on December 6, 2016.

James Corden will host the ceremony for the first time. The “pre-telecast” ceremony (officially named The Premiere Ceremony) will be held on the same day prior to the main ceremony.

Performers:

The first set of performers were announced on January 16.

Nominees:

Record of the Year

Album of the Year

Song of the Year

Best New Artist

Pop

Best Pop Solo Performance
Best Pop Duo/Group Performance
Best Traditional Pop Vocal Album
Best Pop Vocal Album

Dance/Electronic

Best Dance Recording
Best Dance/Electronic Album

Contemporary Instrumental

Best Contemporary Instrumental Album

Rock

Best Rock Performance
Best Metal Performance
Best Rock Song
Best Rock Album

Alternative

Best Alternative Music Album

R&B

Best R&B Performance
Best Traditional R&B Performance
Best R&B Song
Best Urban Contemporary Album
Best R&B Album

Rap

Best Rap Performance
Best Rap/Sung Performance
Best Rap Song
Best Rap Album

 

Country

Best Country Solo Performance
Best Country Duo/Group Performance
Best Country Song
Best Country Album

New Age

Best New Age Album

Jazz

Best Improvised Jazz Solo
Best Jazz Vocal Album
Best Jazz Instrumental Album
Best Large Jazz Ensemble Album
Best Latin Jazz Album

Gospel/Contemporary Christian Music

Best Gospel Performance/Song
Best Contemporary Christian Music Performance/Song
Best Gospel Album
Best Contemporary Christian Music Album
Best Roots Gospel Album

Latin

Best Latin Pop Album
Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
  • Raíces — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
  • Hecho A Mano — Joss Favela
  • Un Azteca En El Azteca, Vol. 1 (En Vivo) — Vicente Fernández
  • Generación Maquinaria Est. 2006 — La Maquinaria Norteña
  • Tributo A Joan Sebastian Y Rigoberto Alfaro — Mariachi Divas de Cindy Shea
Best Tropical Latin Album
  • Conexión — Fonseca
  • La Fantasia Homenaje A Juan Formell — Formell Y Los Van Van
  • 35 Aniversario — Grupo Niche
  • La Sonora Santanera En Su 60 Aniversario — Sonora Santanera
  • Donde Están? — Jose Lugo & Guasábara Combo

American Roots

Best American Roots Performance
Best American Roots Song
Best Americana Album
Best Bluegrass Album
Best Traditional Blues Album
Best Contemporary Blues Album
Best Folk Album
Best Regional Music Album
  • Broken Promised Land — Barry Jean Ancelet & Sam Broussard
  • It’s a Cree Thing — Northern Cree
  • E Walea — Kalani Pe’a
  • Gulfstream — Roddie Romero and the Hub City All-Stars
  • I Wanna Sing Right: Rediscovering Lomax in the Evangeline Country — (Various Artists); Joshua Caffery & Joel Savoy, producers

Reggae

Best Reggae Album

World Music

Best World Music Album

Children

Best Children’s Album

Spoken Word

Best Spoken Word Album (includes Poetry, Audio Books and Storytelling)

Comedy

Best Comedy Album

Musical Theatre

Best Musical Theater Album

Music for Visual Media

Best Compilation Soundtrack for Visual Media
Best Score Soundtrack for Visual Media
Best Song Written for Visual Media

Composing

Best Instrumental Composition

Arranging

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
  • Ask Me Now
    • John Beasley, arranger (John Beasley)
  • Good ‘Swing’ Wenceslas
    • Sammy Nestico, arranger (The Count Basie Orchestra)
  • Linus & Lucy
    • Christian Jacob, arranger (The Phil Norman Tentet)
  • Lucy In The Sky With Diamonds
    • John Daversa, arranger (John Daversa)
  • We Three Kings
    • Ted Nash, arranger (Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis)
  • You And I
    • Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)
Best Arrangement, Instruments and Vocals
  • Do You Hear What I Hear?
    • Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band Featuring Take 6)
  • Do You Want to Know a Secret
    • John Daversa, arranger (John Daversa Featuring Renee Olstead)
  • Flintstones
    • Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)
  • The Music
  • Somewhere (Dirty Blvd) (Extended Version)
    • Billy Childs & Larry Klein, arrangers (Lang Lang Featuring Lisa Fischer & Jeffrey Wright)

Packaging

Best Recording Package
Best Boxed or Special Limited Edition Package

Notes

Best Album Notes

Historical

Best Historical Album
  • The Cutting Edge 1965–1966: The Bootleg Series, Vol. 12 (Collector’s Edition)
    • Steve Berkowitz & Jeff Rosen, compilation producers; Mark Wilder, mastering engineer (Bob Dylan)
  • Music Of Morocco From The Library Of Congress: Recorded By Paul Bowles, 1959
    • April G. Ledbetter, Steven Lance Ledbetter, Bill Nowlin & Philip D. Schuyler, compilation producers; Rick Fisher & Michael Graves, mastering engineers (Various Artists)
  • Ork Records: New York, New York
    • Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)
  • Vladimir Horowitz: The Unreleased Live Recordings 1966–1983
    • Bernard Horowitz, Andreas K. Meyer & Robert Russ, compilation producers; Andreas K. Meyer & Jeanne Montalvo, mastering engineers (Vladimir Horowitz)
  • Waxing The Gospel: Mass Evangelism & The Phonograph, 1890–1990
    • Michael Devecka, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Michael Devecka, David Giovannoni, Michael Khanchalian & Richard Martin, mastering engineers (Various Artists)

Engineered Album

Best Engineered Album, Non-Classical
Best Engineered Album, Classical
  • The Ghosts Of Versailles
    • Mark Donahue, Fred Vogler & David L Williams, engineers (James Conlon, Guanqun Yu, Joshua Guerrero, Patricia Racette, Christopher Maltman, Lucy Schaufer, Lucas Meachem, LA Opera Chorus & Orchestra)
  • Dutilleux: Sur La Mêe Accord; Les Citations; Mystère De L’Instant & Timbres, Espace, Mouvement
    • Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
  • Reflections
    • Morten Lindberg, engineer (Øyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & Trondheimsolistene)
  • Shadow of Sirius
    • Silas Brown & David Frost, engineers; Silas Brown
  • Under Stalin’s Shadow – Symphonies Nos. 5, 8 & 9
    • Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)

Producer

Producer of the Year, Non-Classical
Producer of the Year, Classical
  • Blanton Alspaugh
    • The Aeolian Organ At Duke University Chapel (Christopher Jacobson)
    • Bolcom: Canciones De Lorca & Prometheus (René Barbera, Jeffrey Biegel, Carl St. Clair, Pacific Chorale & Pacific Symphony)
    • Brahms: The Four Symphonies (Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra)
    • Copland: Appalachian Spring Complete Ballet; Hear Ye! Hear Ye! (Leonard Slatkin & Detroit Symphony Orchestra)
    • Corigliano: The Ghosts Of Versailles (James Conlon, Guanqun Yu, Joshua Guerrero, Patricia Racette, Christopher Maltman, Lucy Schaufer, Lucas Meachem, LA Opera Chorus & Orchestra)
    • Dvořák: Symphonies Nos. 7 & 8 (Andrés Orozco-Estrada & Houston Symphony)
    • Dvořák: Symphony No. 6; Slavonic Dances (Andrés Orozoco-Estrada & Houston Symphony)
    • Floyd: Wuthering Heights (Joseph Mechavich, Heather Buck, Vale Rideout, Susanne Mentzer, Kelly Markgraf, Georgia Jarman, Milwaukee Symphony Orchestra & Florentine Opera Company)
  • David Frost
    • Bach: The Cello Suites According To Anna Magdalena (Matt Haimovitz)
    • Bates: Anthology Of Fantastic Zoology (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
    • Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 5 (Jonathan Biss)
    • Brahms & Dvořák: Serenades (Boston Symphony Chamber Players)
    • Fitelberg: Chamber Works (ARC Ensemble)
    • Ispirare (Melia Watras)
    • Overtures To Bach (Matt Haimovitz)
    • Schoenberg: Kol Nidre; Shostakovich: Suite On Verses Of Michelangelo Buonarroti (Ildar Abdrazakov, Alberto Mizrahi, Riccardo Muti, Duain Wolfe, Chicago Symphony Orchestra & Chorus)
    • Shadow Of Sirius (Jerry F. Junkin & The University Of Texas Wind Ensemble)
  • Marina A. Ledin, Victor Ledin
    • Friedman: Original Piano Compositions (Joseph Banowetz)
    • Moszkowski: From Foreign Lands (Martin West & San Francisco Ballet Orchestra)
  • Judith Sherman
    • American First Sonatas (Cecile Licad)
    • Berlin: This Is The Life! (Rick Benjamin & Paragon Ragtime Orchestra)
    • Centennial Commissions, Vol. II (Charles Neidich & Pro Arte Quartet)
    • Gernsheim & Brahms: Piano Quintets (Reiko Uchida & Formosa Quartet)
    • Latin American & Spanish Masterpieces For Flute & Piano (Stephanie Jutt)
    • Similar Motion (Momenta Quartet)
    • Tchaikovsky: Complete Works For Violin & Orchestra (Jennifer Koh, Alexander Vedernikov & Odense Symphony Orchestra)
    • Tower: String Quartets Nos. 3-5 & Dumbarton Quintet (Miami String Quartet)
  • Robina G. Young
    • Johnson: Considering Matthew Shepard (Craig Hella Johnson & Conspirare)
    • Lutosławski: Concerto For Orchestra; Brahms: Piano Quartet (Miguel Harth-Bedoya & Fort Worth Symphony Orchestra)
    • Mozart: Keyboard Music, Vols. 8 & 9 (Kristian Bezuidenhout)
    • Prokofiev: Piano Concertos Nos. 2 & 5 (Vadym Kholodenko, Miguel Harth-Bedoya & Fort Worth Symphony Orchestra)
    • A Wondrous Mystery – Renaissance Choral Music For Christmas (Stile An

Remixer

Best Remixed Recording, Non-Classical

Surround Sound

Best Surround Sound Album
  • Dutilleux: Sur La Mêe Accord; Les Citations; Mystère De L’Instant & Timbres, Espace, Mouvement
    • Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, surround mix engineers; Dmitriy Lipay, surround mastering engineer; Dmitriy Lipay, surround producer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
  • Johnson: Considering Matthew Shephard
    • Brad Michel, surround mix engineer; Brad Michel, surround mastering engineer; Robina G. Young, surround producer (Craig Hella Johnson & Conspirare)
  • Maja S.K. Ratkje: And Sing …
    • Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Maja S.K. Ratkje, Cikada & Oslo Sinfonietta)
  • Primus & The Chocolate Factory
  • Reflections
    • Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Øyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & Trondheimsolistene)

Classical

Best Orchestral Performance
Best Opera Recording
Best Choral Performance
  • Himmelrand
    • Elisabeth Holte, conductor (Marianne Reidarsdatter Eriksen, Ragnfrid Lie & Matilda Sterby, soloists; Inger-Lise Ulsrud, accompanist; Uranienborg Vokalensemble, choir)
  • JanáčekGlagolitic Mass
    • Edward Gardner, conductor; Håkon Matti Skrede, chorus master (Susan Bickley, Gábor Bretz, Sara Jakubiak & Stuart Skelton, soloists; Thomas Trotter, accompanist; Bergen Philharmonic Orchestra, orchestra; Bergen Cathedral Choir, Bergen Philharmonic Choir, Choir Of Collegium Musicum & Edvard Grieg Kor, choirs)
  • Lloyd: Bonhoeffer
    • Donald Nally, conductor (Malavika Godbole, John Grecia, Rebecca Harris & Thomas Mesa, soloists; The Crossing, ensemble)
  • Penderecki Conducts Penderecki, Volume 1
  • Steinberg: Passion Week
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
Best Classical Instrumental Solo
  • Adams, J.: Scheherazade.2
    • Leila Josefowicz; David Robertson, conductor (Chester Englander; St. Louis Symphony)
  • Daugherty: Tales Of Hemingway
    • Zuill Bailey; Giancarlo Guerrero, conductor (Nashville Symphony)
  • Dvorák: Violin Concerto & Romance; Suk: Fantasy
    • Christian Tetzlaff; John Storgårds, conductor (Helsinki Philharmonic Orchestra)
  • Mozart: Keyboard Music, Vols. 8 & 9
    • Kristian Bezuidenhout
  • 1930’s Violin Concertos, Vol. 2
    • Gil Shaham; Stéphane Denève, conductor (The Knights & Stuttgart Radio Symphony Orchestra)
Best Classical Solo Vocal Album
  • Monteverdi
    • Magdalena Kožená; Andrea Marcon, conductor (David Feldman, Michael Feyfar, Jakob Pilgram & Luca Tittoto; La Cetra Barockorchester Basel)
  • Mozart: The Weber Sisters
    • Sabine Devieilhe; Raphaël Pichon, conductor (Pygmalion)
  • Schumann & Berg
    • Dorothea Röschmann; Mitsuko Uchida, accompanist
  • Shakespeare Songs
    • Ian Bostridge; Antonio Pappano, accompanist (Michael Collins, Elizabeth Kenny, Lawrence Power & Adam Walker)
  • Verismo
    • Anna Netrebko; Antonio Pappano, conductor (Yusif Eyvazov; Coro Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia; Orchestra Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia)
Best Classical Compendium
  • Daugherty: Tales Of Hemingway; American Gothic; Once Upon A Castle
    • Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
  • Gesualdo
    • Tõnu Kaljuste, conductor; Manfred Eicher, producer
  • Vaughan Williams: Discoveries
    • Martyn Brabbins, conductor; Ann McKay, producer
  • Wolfgang: Passing Through
    • Judith Farmer & Gernot Wolfgang, producers
  • Zappa: 200 Motels
    • The Suites — Esa-Pekka Salonen, conductor; Frank Filipetti & Gail Zappa, producers
Best Contemporary Classical Composition
  • Bates: Anthology Of Fantastic Zoology
    • Mason Bates, composer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
  • Daugherty: Tales Of Hemingway
    • Michael Daugherty, composer (Zuill Bailey, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
  • Higdon: Cold Mountain
    • Jennifer Higdon, composer; Gene Scheer, librettist
  • Theofanidis: Bassoon Concerto
    • Christopher Theofanidis, composer (Martin Kuuskmann, Barry Jekowsky & Northwest Sinfonia)
  • Winger: Conversations With Nijinsky
    • C. F. Kip Winger, composer (Martin West & San Francisco Ballet Orchestra)

Music Video/Film

Best Music Video
Best Music Film

Details

Date:
February 12, 2017
Time:
5:00 pm - 9:00 pm
www.grammy.com

Organizer

The Recording Academy
View Organizer Website

Venue

Staples Center
1111 South Figueroa Street
Los Angeles, CA 90015 United States
+ Google Map
Phone:
(213) 742-7100
View Venue Website

German Edward Morales Agent Talent Manager